Neden Portatif Su Arıtma Cihazı?


Ekonomiktir.
1 UF membran filtre ile 1200 L, seramik filtre ile ise 1000 L su arıtabilirsiniz. Bu da yaklaşık 19 L'lik 63 ve 52 damacanaya eş değerdir.

Kurulumları kolaydır.
Kutudan çıkan kullanım kılavuzu yardımıyla herhangi bir teknik desteğe ihtiyaç duymadan ürün kurulumunu tamamlayabilir, temiz su almaya başlayabilirsiniz. Ayda bir filtresini zımpara yardımı bir cisimle temizleyerek filtrenin kullanım ömrünü uzatabilir, 3-4 ayda bir filtreleri kendiniz değiştirebilirsiniz. Yuvarlak uçlu her türlü musluğa kutudan çıkan aparatlar yardımıyla kolaylıkla monte edilebilir, ihtiyaç halinde çıkartabilirsiniz.

Çevre dostudur.
Suyu filtrelerken enerjiye ihtiyaç duymadığından dolayı herhangi bir karbon ayak izi oluşturmaz. Plastik şişe kullanımınızı azaltarak doğayı korumanıza yardımcı olur. Arıtım yapmadığınız zamanlarda, yanındaki tuş yardımıyla filtre özelliğini kolaylıkla kapatıp, musluk ucu olarak kullanarak su tüketiminizi %50'ye varan oranda azaltabilirsiniz.

Sağlıklıdır.
Musluk ucu arıtıcılar sağlıklı su içmenin en ekonomik yolunu sunar. Suyu ağır metallerden, mikroorganizmalardan, klordan ve çok sayıda çözünmüş kirleticiden arındırırlar. Kartuş filtreler suyu farklı bileşenlerden arındıran katmanların bir araya gelmesinden oluşur. Kartuşu oluşturan katmanlara göre arıtıcılar farklılaşır.


Granül Karbonlu Seramik Filtreler


Seramik filtreler tarihteki en eski su arıtma metotlarından biridir. 1827 yılında çömlekçi ve mucit Henry Doulton suyu seramik bir yüzeyden geçirmenin su yoluyla taşınan patojenlerin arındırılmasını sağladığını keşfetti. Kraliçe Victoria tarafından görevlendirilen Doulton, el yapımı çömleğin şıklığını devrim niteliğindeki filtreleme teknolojisiyle birleştirerek doğal akış beslemeli ilk su filtresini üretti. O günden beri seramik filtreler su filtreleme pazarında kullanılan en temel ürün olarak yerini aldı.

Seramik filtreleme sistemlerinin temelinde doğal seramik vardır. Seramik gövdeden oluşan kartuş suyu işler ve üzerindeki gözenekler yardımıyla sudaki yabancı bileşenleri arındırır. Bu gözenekler yarım mikron büyüklüğündedir ve suyun geçmesine izin verirken bakteri ve tortuların gözeneklere tutunmasını sağlar. Filtrenin içindeki sarmal labirent yapı yüzeyden içeri geçmeyi başaran partikülleri yakalayarak suyun tamamen arındırılmasını sağlar.

Greentech Water seramik filtrelerin içinde aktive edilmiş granül karbon bulunur. İkinci katmandaki aktive edilmiş karbonun içinde taş kömürü, linyit, tahta, hindistancevizi kabuğu gibi materyaller yer alır. Çatlaklı ve gözenekli bir yapısı vardır. Hidrofobik ve oleofiliktir. Suyun içinden geçmesine izin verirken, suyun içindeki karbon bazlı moleküllerin gözeneklere tutunmasını sağlar. Sudaki çözünmüş kirler bu adsorpsiyonla gözeneklerin içine hapsolur. Aynı zamanda hindistan cevizi kabuğu suyun tadını dengeler. Granül karbon; sudaki istenmeyen tat ve kokuyu, kiri, kloru ve uçucu organik bileşenleri filtreler. Yerel idareler herhangi bir salgın hastalık riskini ve pis suların şebeke suyuna karışma riskini bertaraf etmek için şebeke suyunu genelde yüksek miktarda klor ile dezenfekte eder. Ancak klor, sudaki bazı organik maddelerle birleşip onları okside ederek insan sağlığı için son derece zararlı olan maddeler oluşturur. Granül karbonlu filtreler suyu klor ve sağlığımız için zararlı olan kimyasallardan arındırır.

Özetle aktive edilmiş granül karbonlu seramik filtreler suyu aşağıdaki maddelerden arındırır:

Bakteri: Seramik filtreler suyu bakterilerden arındırma konusunda oldukça başarılıdır. Çok az bakteri 1 mikrondan daha küçük boyuttadır. Yarım mikron büyüklükteki seramik gözeneklerden geçmeyi başaramayan bakteriler filtrelenmiş olur. Seramik filtreler en sık karşılaşılan e.coli, şigella, salmonella, giardiya ve kriptosporidyum dahil olmak üzere patojenik bakterilerin %99’unu arındırır.

Tortu: Kir, pas ve moloz gibi tortular seramik filtrelerin porlu yüzeyi sayesinde başarılı bir şekilde filtrelenir.

Bulanıklık: Suda tutunan gazlar ve katılar suda bulanıklığa yol açar. Seramik filtreler suda tutunan bu maddeleri arındır ve suyu kristal berraklığına geri döndürür.

Klor: Klor suda acı ve kimyasal bir tada yol açar. Aynı zamanda sağlığımız için zararlıdır. Aktive edilmiş karbon yardımıyla sudaki klor ve kloraminler filtrelenir, su taze tadını geri kazanır.

Uçucu Organik Bileşikler: Çok çeşitli sayıda karbon bazlı kimyasal farklı yollarla suya karışır. Karbon granüllü seramik filtreler bu bileşikleri arındırma konusunda oldukça başarılıdır ve suyunuzun Uçucu Organik Bileşikler ( VOC) seviyesini yüksek oranda azaltır.


Hangi Durumlarda Seramik Filtre Tercih Etmeliyim?


Yukarıda da bahsettiğimiz üzere granül karbonlu seramik filtreler yarın mikron büyüklüğündeki porlarıyla suyu klordan, bakterilerden ve birçok karbon bazlı organik maddeden arındırır. Ancak daha küçük boyuttaki virüslerden/ metallerden arındıramaz. Normal şartlarda şebeke suyunda ağır metaller/virüsler bulunmadığından sağlık açısından seramik filtreyle filtrelenmiş suyun içilmesi uygundur. Bunu greentechwater.com adresinde bulunan “Test Sonuçlarımız”’dan da görmeniz mümkündür. Ancak tat açısından UF membran filtreyle filtrelenmiş su kadar kaliteli bir su elde edilmez. Bu nedenle seramik filtreyle filtrelenmiş su meyve/sebze yıkama, yemek yapma veya cilt yıkama için kullanmak için daha çok tercih edilmektedir.

Ayrıca seramik musluk ucu arıtıcı ve yedek kartuşu UF membran arıtıcılara göre çok daha ekonomik olması da diğer bir tercih edilme sebebidir.


Mitsubishi UF Membran Filtreli Musluk Ucu Arıtıcı


Ultrafiltrasyon filtreleme yöntemiyle zararlı bakteriler, virüsler, mikroplar, metaller ve diğer kirleticiler sudan arındırılır. 0.02 Mikron büyüklüğündeki gözenekleri ile suyun ve suda çözülmüş yararlı minerallerin geçmesine izin verirken aşağıda belirtilen gözeneklerden geçemeyecek kadar büyük birçok maddeyi tutarak size temiz bir su sağlar. Tezgah altı filtreleme sistemlerinde çoğunda kullanılan ters ozmoz sistemi suyu mineraller dahil tüm bileşenlerinden arındırırken, ultrafiltrasyon sudaki mineralleri arındırmaz, yalnızca kirletici bileşenlerden arındırır. Ultrafiltrasyon filtre, sağlığınıza zarar verebilecek tüm bileşenlerden arındırılmış tadı güzel taze bir su sunar.


Hangi Durumlarda UF Membran Filtre Tercih Etmeliyim?


UF membran filtreler suyu tat ve sağlık yönüyle tamamen içme suyu seviyesine getirir. Suda bulunabilecek virüslerden, bakterilerden, yabancı maddelerden arındırır.

Yerel idareler herhangi bir salgın hastalık riskini ve pis suların şebeke suyuna karışma riskini bertaraf etmek için şebeke suyunu genelde yüksek miktarda klor ile dezenfekte eder. Ancak klor, sudaki bazı organik maddelerle birleşip onları okside ederek insan sağlığı için son derece zararlı olan maddeler oluşturur. Granül karbonlu filtreler suyu klor ve sağlığımız için zararlı olan kimyasallardan arındırır.

Musluk ucu UF Membran arıtıcı damacana kullanımınıza ekonomik ve sağlıklı bir alternatiftir. Damacanalarda sert ve dayanıklı olmaları için BPA (Bisphenol-A) maddesi kullanılır. BPA benzeri bir kimyasal olmadan damacananın aynı derecede dayanıklı olabilmesi mümkün değildir. Sağlığımız için zararlı olan BPA, suyun damacana ya da plastik şişede bekleme süresine, ısıya ve güneşe maruz kalma oranına göre, suya geçer. Musluk ucu UF Membran arıtıcı, suyunuzu kullanacağınız anda filtreleme imkanı sunarak, plastik damacanalarda beklemiş su içmenin doğurabileceği sağlık sorunları riskini de ortadan kaldırmış olur.